Uğur Mine Tamay

Uğur Mine Tamay

Resim

1976 /1977 yılında İ.D.G.S Akademisi Yüksek Resim/İç Mimari / Heykel bölümlerini kazandı .Yüksek Resim Bölümünü tercih ederek Prof A .Çoker Atölyesinden 1976 -1983 yılında ve Prof.Z.Ormancı Sanatsal Resim halı atölyelerinden iyi derece ile mezun oldu. 36 yıldır sanatçılık görevini Ulusal ve Uluslararası alanlarda sürdürmektedir.
Aynı zamanda 5 yıl Istanbul CTC Eğitim Danışmanlık şirketinde Sanat Koordinatörlüğü görevinde bulundu. Halen Valör sanat galerisi  Sanat danışmanlığını sürdürmektedir.
2000 yılından buyana  TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivine kayıtlıdır.
1988 yılı itibari ile T C Adliyesi bilirkişisi olup, 1988 -2018 halen TC . Güzel Sanat Eserleri Meslek Birliği ve DGSA 80 (Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ) derneği  ve Son Peygamber İnfo Meridyen Derneği Üyesidir.
1959 yılında kurulan Rekreasyon Derneği yönetim kurulunda olup aynı zamanda Eğitim Koordinatörlüğü görevine , Acıbadem köşk atölye de  ve kişisel atölyesin de Resim ve sanat eğitmenliğine devam etmektedir.
36 yıllık sanat yaşantısında 46 kişisel sergi açtı. Yurtiçi  ve  yurtdışında çok sayıda grup sergilerine ,Uluslararası Sanat Bienallerine ve Uluslararası Sanat fuarlarına ,Uluslararası çalıştaylara katılarak Çağdaş sanatçı olarak Ülkemizi temsil etti.  Sosyal sorumluluk projelerinde görev aldı . Eserleri,  yurtiçi ve yurtdışı özel ve resmi koleksiyonlarda ,Otellerde( İst /Antalya Dedeman ,İst Corad, İst/ Pamukkale Rıchmond) /TC Kültür Bakanlığında , İ.Resim Heykel derneğinde ,Yalova Resim Heykel Müzesinde ,Eskişehir Han Müzesinde , İsviçre Uluslararası Olimpiyat Müzesinde ,TC Cumhurbaşkanlığı koleksiyonunda  (Cumhurbaşkanlığı Konutunda ) bulunmaktadır . Resim ve çağdaş resim halı Sanatı dalında Ulusal ve Uluslararası 6 ödülü bulunmaktadır .Turkısh paıntıng üç dilde  , Çağdaş Türk Resim Sanatı Tarihi ,SAV Efendimiz Sevmek Sanattır Ansiklopedilerinde ,Yapı Kredi Sanat kitapları serisi Sanat Yoruma Doğru kitaplarında ve çok sayıda dergi ve kataloglarda yer almaktadır. Halen çalışmalarını İstanbul'daki atölyesin de sürdürmektedir.
36 yıllık Sanat hayatında son dönem çalışmalarını üç boyutlu olup Türk Kültürü -Sanat - Geçmişin Mirası -Kültürümüz 'ün sentezi üzerine yoğunlaştı.
Amacı, Evrensel değerlerle  - Klasik Türk Sanatları -Anıtsal Kaynaklarımız arasında Çağdaş düzeyde kişisel senteze varmak olup bu değerlerden hareket ederek tuvalde kişisel sentezini oluşturmaktır.
Eserlerinde,  altın  Yarı değerli doğal taş ,Klasik Sanatlarımızdan ebru  sanatı - Tel Kırma - ağaç oyma -Tezhip sanatı -Halı -Kilim Sanatı -Maden Sanatı ,Telkari -Sedef kakma örneklerini birebir orjinal eserler kullanarak Kültürümüz örneklerini nesillere aktarmayı amaçlamıştır. 
 

Salı  10.00 - 16.00  arası ders vermektedir.

İlgilendiği Sanat Dalları